Jedną z ważnych struktur anatomicznych człowieka w obrębie jamy ustnej i szyi jest gardło. Narząd ten umożliwia transport powietrza oraz spożywanych płynnych i stałych pokarmów do organizmu. Gardło dzieli się na trzy główne części i jest również podatne na choroby. Zobacz, co warto o nim wiedzieć.

Spis treści:

Czym jest gardło?

Gardło (łac. pharynx) to narząd, który stanowi początkowy odcinek drogi oddechowej i pokarmowej. To właśnie w tym miejscu krzyżują się te drogi [1]. Budową przypomina tubę mięśniowo-włóknistą o długości około 13-14 cm i największej szerokości 4-5 cm na wysokości kości gnykowej [2]. Rozciąga się od podstawy czaszki aż do wejścia do przełyku. Od tyłu ogranicza je kręgosłup, a od przodu takie elementy jak jama nosowa, jama ustna oraz krtań.

Jakie są części gardła?

W gardle wyróżnia się trzy części, poziomy.

  • Gardło górne, czyli część nosowa gardła rozciągająca się od podstawy czaszki do poziomu podniebienia miękkiego. W tej części znajduje się migdałek gardłowy (tzw. trzeci migdał) oraz połączenie ucha środkowego z nosogardłem (ujście gardłowe trąbki słuchowej) [2].
  • Gardło środkowe, czyli część ustna, którą można łatwo zauważyć i obserwować jej wygląd po otworzeniu jamy ustnej. Od przodu ograniczają je przedni i tylny łuk podniebienny, między którymi znajduje się migdałek podniebienny, czyli skupisko tkanki limfatycznej [2]. Ta część gardła pełni istotną rolę w procesie połykania i to najczęściej ona dokucza, gdy pojawia się ból gardła przy przełykaniu.
  • Gardło dolne, czyli część krtaniowa gardła zlokalizowana na poziomie krtani, która dalej przechodzi w przełyk [2].

Z czego zbudowane jest gardło?

Gardło, tak jak i jama ustna, od środka jest pokryte błoną śluzową. Wszystkie struktury oprócz części nosowej wyściełanej nabłonkiem migawkowym, pokrywa nabłonek wielowarstwowy płaski. Pod nim znajduje się błona mięśniowa, w której są mięśnie zebrane w kilka grup. Błonę śluzową z mięśniówką łączy tkanka podśluzowa połączona z trzema kośćmi czaszki przy podstawie i powięzią gardłowo-podstawną w górnej części gardła [2].

Wszystkie te elementy od zewnątrz pokrywa zewnętrzna błona włóknista. Jest ona szczególnie ważna w medycynie, ponieważ to jej wygląd pozwala ocenić patologie i zdiagnozować np. zapalenie gardła. To właśnie w tej tkance powstają ropnie zagardłowe [2].

Jakie mięśnie, naczynia i nerwy występują w gardle?

W gardle występują mięśnie poprzecznie prążkowane. Od wewnątrz są to mięśnie podłużne tzw. dźwigacze, a od zewnątrz warstwy okrężne mięśni, czyli zwieracze [3]. Wyróżnia się dwie pary dźwigaczy: mięsień rylcowo-gardłowy i mięsień podniebienno-gardłowy, które mają stały przyczep do powierzchni czaszki. Ich funkcją jest kurczenie się i skracanie gardła przez unoszenie. Zwieracze dzielą się na trzy grupy: górne, środkowe i dolne. Ich zadaniem jest zwężanie gardła [2].

Za unaczynienie gardła odpowiadają [2]:

  • tętnica gardłowa (gałąź tętnicy szyjnej zewnętrznej);
  • gałązki tętnic: podniebiennej zstępującej i wstępującej, tarczowej górnej oraz gardłowej najwyższej.

Za unerwienie gardła odpowiadają [2]:

  • nerwy czuciowe odchodzące od nerwu trójdzielnego w błonie śluzowej części nosowej gardła;
  • nerwy wychodzące z nerwu językowo-gardłowego w błonie śluzowej gardła środkowego;
  • nerwy odchodzące od nerwu błędnego w części krtaniowej gardła;
  • nerw językowo-gardłowy i nerw błędny w mięśniach gardła.

Na tylnej ścianie gardła znajduje się tzw. splot gardłowy, który składa się z nerwów czuciowych, ruchowych i współczulnych [2].

Czym jest układ chłonny gardła?

W obrębie błony śluzowej gardła znajdują się skupiska tkanki chłonnej, które tworzą pierścień limfatyczny gardła, czyli pierścień chłonny Waldeyera. Jest to integralna część układu odpornościowego, w której skład wchodzą [4]:

  • migdałki podniebienne;
  • migdałek językowy;
  • migdałek gardłowy;
  • migdałki trąbkowe;
  • grudki chłonne tylnej ściany gardła;
  • pasma boczne.

Najważniejszą funkcją pierścienia chłonnego jest obrona przed chorobami gardła. Jego lokalizacja zapewnia stały kontakt ze środowiskiem zewnętrznym [5].

Jakie funkcje pełni gardło?

Główne funkcje gardła skupiają się wokół układu pokarmowego i oddechowego. Poszczególne części gardła pomagają w:

  • przełykaniu kęsów pokarmowych;
  • połykaniu śliny;
  • transporcie pokarmu z jamy ustnej do przełyku i żołądka;
  • ogrzewaniu, oczyszczaniu i przedostawaniu się powietrza ze środowiska zewnętrznego do płuc;
  • wydawaniu dźwięków.

Gardło to bardzo ważny narząd dla całego organizmu, dlatego warto dbać o jego zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące gardła:

1. Jakie są najczęstsze choroby gardła?
Głównym problemem, który zwykle dotyka gardło, są stany zapalne i infekcje bakteryjne lub wirusowe. Ostre zapalenie gardła i migdałków częściej występuje w okresie jesienno-zimowym, dlatego, że ludzie przebywają w zamkniętych miejscach z suchym powietrzem, co powoduje namnażanie patogenów i ułatwia zarażenie się od innych. Długotrwały ból i dyskomfort może wskazywać na przewlekłe zapalenie gardła. Warto również pamiętać, że podrażnienie gardła mogą powodować też procesy zapalne spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym, alergie, drażniące substancje np. alkohol lub dym papierosowy oraz infekcje wirusem HPV.

2. Jak dbać o zdrowie gardła?
Aby utrzymać organizm w zdrowiu i zachować prawidłowe funkcje gardła, ważne jest przestrzeganie dobrych nawyków i unikanie tego, co szkodzi gardłu:

  • pij dużo wody, aby utrzymać nawilżenie błon śluzowych;
  • w okresie wzmożonych zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych unikaj zatłoczony miejsc, w których przebywają chorzy ludzie;
  • unikaj palenia i nadmiernego spożycia napojów alkoholowych;
  • przestrzegaj higieny: nie wkładaj do ust brudnych przedmiotów, nie oblizuj palców, nie obgryzaj paznokci;
  • utrzymuj zbilansowaną i zdrową dietę;
  • reaguj na stany zapalne i infekcje stosując się do porad lekarza i przyjmując działające miejscowo leki przeciwbólowe i przeciwzapalne np. tabletki do ssania.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

[1] Zintegrowana Platforma Edukacyjna Ministerstwa Edukacji Narodowej, Układ oddechowy i jego funkcje (witryna internetowa: https://zpe.gov.pl/a/uklad-oddechowy-i-jego-funkcje/DpduCQG5g)

[2] Portal Stomatologa, Gardło, 2020 (witryna internetowa: https://stomatologa.pl/anatomia/gardlo (dostęp: 22.05.2024)).

[3] Radlak K., Gardło, 2024 (witryna internetowa: https://fizjoterapeuty.pl/anatomia/gardlo.html (dostęp: 22.05.2024)).

[4] Modrzyński M. i in., Układ chłonny gardła – ogólna charakterystyka, Borgis – Nowa Medycyna 1/1999, s. 19-26.

[5] Waśniewska E., Nowak K., Przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych i przerost migdałka gardłowego, Przew Lek 2002, 5, 10, 124-129 (witryna internetowa: https://www.termedia.pl/Przewlekle-zapalenie-migdalkow-podniebiennych-i-przerost-migdalka-gardlowego,8,1008,0,0.html)

Editorial Team

Redakcja

Treści są pisane przez Redakcję serwisu na bazie wiarygodnych materiałów, zamieszczonych w sekcji Bibliografia. Od wielu lat zajmujemy się tematyką zdrowotną, szczególnie tematem infekcji jamy ustnej i gardła.