Skip to main content

Ból gardła to powszechnie występująca dolegliwość, która dotyka w równym stopniu dzieci i dorosłych. Najczęstszą przyczyną bólu gardła jest ostre zapalenie, wywołane głównie przez zakażenie wirusowe, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Ból gardła czasami potrafi być naprawdę bardzo dotkliwy. Zwykle towarzyszą mu inne dolegliwości jak pieczenie i drapanie, uczucie przeszkody w gardle czy utrudnione przełykanie. To wszystko sprawia, że ból gardła mocno daje się we znaki i utrudnia normalne funkcjonowanie.

Objawy stanu zapalnego jamy ustnej i gardła można łagodzić, stosując miejscowe leki na ból gardła Inaldin. Rodzina Inaldin obejmuje trzy różne produkty: Inaldin Gardło Max, Inaldin Gardło aerozol i Inaldin Gardło tabletki. Niektóre z nich przeznaczone są zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, inne wyłącznie dla osób dorosłych. Jak działają leki Inaldin i kiedy można po nie sięgnąć? Odpowiadamy!

Spis treści:

Inaldin Gardło Max aerozol do stosowania w jamie ustnej – działanie i zastosowanie

Inaldin Gardło MAX to aerozol do stosowania w jamie ustnej w formie roztworu na ostry ból gardła przeznaczony dla osób dorosłych. Lek ten zawiera benzydaminę, która należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działa miejscowo przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz znieczulająco na błonę śluzową jamy ustnej. Inaldin Gardło Max można stosować w leczeniu objawów związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła takie jak ból, zaczerwienienie i obrzęk, ale również na podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej i gardła1,2.

Jak stosować Inaldin Gardło Max? Lek należy aplikować w liczbie od 2 do 4 dawek każdorazowo (rozpyleń aerozolu), od 2 do 6 razy na dobę. Nie powinno się go stosować częściej niż co 1,5–3 godziny. Jedno naciśnięcie pompki dozującej dostarcza jedną dawkę aerozolu1,2.

Warto wspomnieć, że wkrótce po przyjęciu leku może wystąpić uczucie drętwienia lub pieczenia w jamie ustnej czy gardle. Reakcja jest związana z normalnym działaniem leku i ustępuje po krótkim czasie2.

Czas trwania leczenia nie powinien przekraczać 7 dni. W dodatku, jeśli po 3 dniach nie nastąpi poprawa lub pacjent czuje się gorzej, wystąpi gorączka lub inne objawy, należy skontaktować się z lekarzem2.

Co zawiera i jak działa lek Inaldin Gardło aerozol?

Kolejnym produktem leczniczym z rodziny Inaldin jest Inaldin Gardło aerozol do stosowania w jamie ustnej, przeznaczony do stosowania na ból gardła dla dzieci i dorosłych. Substancją czynną leku jest benzydaminy chlorowodorek. Wykazuje miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz działa miejscowo znieczulająco na błonę śluzową jamy ustnej3,4.

Zalecenia dotyczące dawkowania produktu leczniczego Inaldin Gardło aerozol prezentują się następująco3,4:

  • dzieci poniżej 6. roku życia – 1 dawka na 4 kg masy ciała,
  • dzieci od 6. do 12. roku życia – 4 dawki,
  • dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia – od 4 do 8 dawek aerozolu,

W każdym przypadku lek należy podawać od 2 do 6 razy na dobę.

Inaldin Gardło zawiera metylu parahydroksybenzoesan (E 218), który może powodować reakcje alergiczne. Ponadto może wystąpić odruch podrażnienia gardła podczas aplikacji produktu4.

Leczenie Inaldin Gardło aerozol, podobnie jak Inaldin Gardło Max nie powinno trwać dłużej niż 7 dni4.

Inaldin Gardło tabletki do ssania – na co stosować i jak dawkować?

Ostatnim już produktem z całej gamy jest Inaldin Gardło tabletki na ból gardła dla osób dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i powyżej. Podobnie jak dwa pozostałe leki Inaldin zawiera benzydaminę, czyli substancję z grupy NLPZ, dzięki której łagodzi ból, zaczerwienienie i obrzęk w przebiegu stanów zapalnych gardła. Tabletki Inaldin Gardło to produkt leczniczy dla tych, którzy z różnych powodów preferują tabletki zamiast aerozolu5,6.

Jak stosować tabletki Inaldin Gardło? Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni przyjmować 1 tabletkę 3 razy na dobę. Tabletki należy ssać. Nie powinno się ich rozgryzać ani połykać.5,6

Nie zaleca się stosowania leku Inaldin Gardło w postaci tabletek do ssania u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Ponadto tabletek nie powinno się przyjmować dłużej niż 7 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej. Jeśli objawy nie ustępują po kilku dniach stosowania, wskazana jest konsultacja z lekarzem6.

Leki Inaldin Gardło – co jeszcze warto wiedzieć?

Co prawda nie stwierdzono, by inne leki wpływały na działanie Inaldin Gardło, ani żeby Inaldin Gardło zmieniał działanie innych leków. Mimo wszystko należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować2,4,6.

Leków Inaldin Gardło nie powinno się stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią. Kobiety spodziewające się dziecka i matki karmiące powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie możliwości leczenia2,4,6.

Produkty Inaldin Gardło Max, aerozol i tabletki kupić można bez recepty w aptece stacjonarnej i internetowej. Inaldin w formie aerozolu występuje w dwóch pojemnościach: 15 ml (75 dawek) lub 30 ml (150 dawek). Z kolei opakowanie Inaldin tabletki zawiera 10 lub 20 tabletek do ssania2,4,6.

Leki te należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Inaldin:

1.Na co są produkty lecznicze z rodziny Inaldin: Inaldin Gardło Max, Inaldin Gardło aerozol i Inaldin Gardło tabletki?

Leki Inaldin Gardło tabletki i aerozol przeznaczone są na ból gardła u dorosłych i dzieci, natomiast Inaldin Gardło Max stosuje się na ostry ból gardła wyłącznie u osób dorosłych.

2.Jak działa Inaldin Gardło na ból gardła?

Lek Inaldin wykazuje potrójne działanie w walce z bólem gardła: przynosi szybką ulgę, działa przeciwbólowo i zwalcza stan zapalny.

 

Bibliografia:

  1. Inaldin Gardło Max, witryna internetowa: https://www.chlorchinaldin.pl/inaldin-gardlo-max/ (dostęp: 2022.01.02.).
  2. ChPL Inaldin Gardło Max (dostęp: 2022.01.02.).
  3. Inaldin Gardło aerozol, witryna internetowa: https://www.chlorchinaldin.pl/inaldin-gardlo-aerozol/ (dostęp: 2022.01.02.).
  4. ChPL Inaldin Gardło aerozol (dostęp: 2022.01.02.).
  5. Inaldin Gardło tabletki, witryna internetowa: https://www.chlorchinaldin.pl/inaldin-gardlo-tabletki/ (dostęp: 2022.01.02.).
  6. ChPL Inaldin Gardło tabletki (dostęp: 2022.01.02.).

 

 

Redakcja

Redakcja

Treści są pisane przez Redakcję serwisu na bazie wiarygodnych materiałów, zamieszczonych w sekcji Bibliografia. Od wielu lat zajmujemy się tematyką zdrowotną, szczególnie tematem infekcji jamy ustnej i gardła.

Linia produktów Inaldin