Skip to main content

Pojawienie się silnego kaszlu może być oznaką ostrego zapalenia tchawicy. Jest to jedno z głównych zakażeń układu oddechowego zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Przyczyny zachorowania są zróżnicowane i czasami trudne do odróżnienia. Jakie są objawy zapalenia tchawicy? Jak się je leczy? Sprawdź.

Spis treści:

Czym jest zapalenie tchawicy?

Jednym z najważniejszych i najdłuższych narządów dróg oddechowych jest tchawica.  Stanowi ona przedłużenie krtani złożone z  włókien, mięśni i chrząstek. Dzięki takiej budowie może dostosowywać się do zmiennych ciśnień wytwarzanych podczas wdechu i wydechu. Błonę śluzową tchawicy pokrywa nabłonek oddechowy z rzęskami, które są odpowiedzialne za wydzielanie lepkiego śluzu i usuwanie zanieczyszczeń oraz odprowadzanie wydzieliny gruczołowej do gardła [1].

Organ ten jest narażony na infekcje przenoszone drogą kropelkową, w wyniku czego dochodzi do zapalenia tchawicy. Bardzo rzadko przyczyną tego schorzenia są inne czynniki zewnętrzne. W trakcie stanu zapalnego zaatakowane zostają zwykle także inne narządy. Często diagnozuje się również zapalenie krtani lub zapalenie oskrzeli, w zależności od tego, jaki patogen jest zaangażowany w chorobę i jak wygląda patofizjologia zakażenia [1].

Zapalenie tchawicy – przyczyny

Zapalenie tchawicy jest zaraźliwe. Może mieć charakter wirusowy lub bakteryjny. Zdecydowanie to wirusy częściej odpowiadają za tę chorobę. Bakteryjne zapalenie tchawicy często jest poprzedzone wirusową infekcją górnych dróg oddechowych [2].

Do najczęściej występujących wirusów, które powodują zapalenie tchawicy u dzieci, należą m.in. [1]:

 • wirusy paragrypy,
 • adenowirusy,
 • rynowirusy,
 • koronawirusy,
 • paramyksowirusy,
 • wirusy grypy A i B (najczęściej występuje typ A).

U osób dorosłych infekcję może dodatkowo wywołać zakażenie wirusem ospy wietrznej i półpaśca oraz wirusem opryszczki [1].

Wirusy atakujące tchawicę powodują uszkodzenie błony śluzowej dróg oddechowych. Dzieje się to w wyniku miejscowej odpowiedzi immunologicznej, która predysponuje organ do rozsiewania bakterii. Dotknięci zakażeniem pacjenci w większości zdrowieją dość szybko po odpowiednim rozpoznaniu i leczeniu. Jednak zagrożone populacje, w tym osoby z obniżoną odpornością, są podatne na poważne powikłania, w tym rozwinięcie zakażenia bakteryjnego [2].

Za wystąpienie infekcji bakteryjnej u dzieci odpowiadają najczęściej bakterie [1]:

 • Staphylococcus aureus,
 • Haemophilus influenzae,
 • Streptococcus pneumoniae,
 • paciorkowce grupy A,
 • Moraxella catarrhalis,
 • bakterie atypowe: Mycoplasma pneumoniae, Bordetella pertussis.

Bakteryjne zapalenie tchawicy u dorosłych najczęściej jest spowodowane bakteriami [1]:

 • Staphylococcus aureus,
 • Haemophilus influenzae,
 • paciorkowce grupy A.

Rozpoznanie rodzaju zapalenia tchawicy opiera się na objawach klinicznych. Gdy istnieją wątpliwości, warto wykonać wymaz z gardła, który pozwoli ustalić czynnik etiologiczny choroby.

Jak rozpoznać zapalenie tchawicy? Objawy

Ze względu na różnice w budowie anatomicznej dzieci mogą przechodzić zapalenie tchawicy ciężej niż dorośli. Objawy zwykle są u nich bardziej nasilone i oprócz suchego, bolesnego i napadowego kaszlu obserwuje się oznaki niedrożności dróg oddechowych i ostrej niewydolności oddechowej:

 • ochrypły głos,
 • świst krtaniowy,
 • przyspieszony oddech.

Napady kaszlu zwykle pojawiają się w nocy, w pozycji leżącej, między 23:00 a 4:00. W przypadku infekcji bakteryjnej często występuje gorączka, która nie zawsze występuje u pacjentów z wirusowym zapaleniem tchawicy. U osób dorosłych objawy są lżejsze. Pacjenci najczęściej uskarżają się na męczący kaszel, któremu może towarzyszyć odkrztuszanie wydzieliny oraz duszność. Może, ale nie musi pojawić się też gorączka [1].

Zapalenie tchawicy – jak wygląda leczenie?

Najczęstszą przyczyną zapalenia tchawicy oraz innych ostrych zakażeń górnych dróg oddechowych u dzieci i dorosłych są wirusy. Dlatego podstawą leczenie jest odpowiednia diagnostyka, która pozwoli zróżnicować etiologię bakteryjną i wirusową, by nie doszło do niepotrzebnego podawania antybiotyku. W ostrym zapaleniu tchawicy stosuje się leczenie objawowe.

Do zwalczania bólu i gorączki można podawać dostępne w aptece leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe [3]. W przypadku bólu gardła odczuwanego podczas kaszlu warto sięgnąć po lek, który hamuje rozwój stanu zapalnego i uśmierza ból.

Warto również zastosować domowe sposoby łagodzące przebieg choroby. Pomocne może okazać się wietrzenie i wymiana powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa chory, zwłaszcza gdy jest on narażony na dym papierosowy, kurz i inne czynniki utrudniające oddychanie. Proces zapalny i podrażnienie tchawicy może złagodzić także inhalacja z soli fizjologicznej lub olejków eterycznych.

Zastanawiasz się, ile trwa zapalenie tchawicy? Męczące dolegliwości powinny ustąpić w ciągu tygodnia. Gdy tak się nie dzieje, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zapalenia tchawicy

1. Po czym poznać zapalenie tchawicy?

Zapalenie tchawicy najczęściej charakteryzuje uporczywy kaszel, który jest suchy i ma formę napadów. Czasami przekształca się w kaszel produktywny (z odkrztuszaniem wydzieliny). Ponadto niekiedy pojawiają się objawy takie jak: obrzęk krtani, podrażnienie gardła, osłabienie, duszności i świszczący oddech. Niekiedy może wystąpić gorączka, ale zwykle ma to miejsce w przypadku zakażeń bakteryjnych.

2. Jak leczyć zapalenie tchawicy?

Leczenie zapalenia tchawicy obejmuje walkę z uciążliwymi objawami (obrzękiem i przekrwieniem błon śluzowych, bólem i ewentualną gorączką). Dlatego zaleca się stosowanie leków przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Warto również regularnie nawadniać organizm oraz odkrztuszać zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. Jeżeli jest to infekcja bakteryjna, lekarz może zdecydować o podaniu antybiotyku.

3. Czy zapalenie tchawicy jest groźne?

Nieleczone zapalenie tchawicy może zagrażać życiu. Należy pamiętać, że odczuwane duszności mogą się nasilać, przejść w przewlekłe zapalenie tchawicy i nawet uniemożliwiać oddychanie. Bakteryjne zapalenie tchawicy może być powikłane niedociśnieniem, a nawet wstrząsem septycznym, zespołem ostrej niewydolności oddechowej, zatrzymaniem krążenia i oddychania, odmą opłucnową lub niedodmą, zwężeniem podgłośniowym, obrzękiem płuc lub dekompensacją serca [1]. Infekcja może stanowić zagrożenie dla zdrowia, dlatego nie wolno jej lekceważyć. Ważne jesy, aby zająć się leczeniem już pierwszych objawów, które wskazują na zapalenie tchawicy.

 

Bibliografia:

[1] Blot M. i in., Update on childhood and adult infectious tracheitis, 2017 (witryna internetowa: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7125831/ (dostęp: 16.08.2023)).

[2] Burton L. i in., Bacterial Tracheitis, 2022 ( witryna internetowa: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470240/ (dostęp: 16.08.2023)).

[3] Czarnik A., Diagnostyka i leczenie wybranych infekcji oraz stanów zapalnych dróg oddechowych. Wytyczne dla lekarzy POZ, 2021 (witryna internetowa: https://www.termedia.pl/poz/Diagnostyka-i-leczenie-wybranych-infekcji-oraz-stanow-zapalnych-drog-oddechowych-Wytyczne-dla-lekarzy-POZ,44492.html (dostęp: 16.08.2023)).

Redakcja

Redakcja

Treści są pisane przez Redakcję serwisu na bazie wiarygodnych materiałów, zamieszczonych w sekcji Bibliografia. Od wielu lat zajmujemy się tematyką zdrowotną, szczególnie tematem infekcji jamy ustnej i gardła.

Linia produktów Inaldin