Chlorchinaldin to lek przeznaczony do stosowania w infekcjach jamy ustnej i gardła. Działa na bakterię Streptococcus Pyogenes, odpowiedzialną za rozwój większości zakażeń o bakteryjnym podłożu. Dodatkowo ze względu na działanie przeciwgrzybicze pomaga w antybiotykoterapii. Chlorchinaldin – od jakiego wieku można go stosować i kiedy powinno się to robić?

Spis treści:

Chlorchinaldin tabletki – na co się je stosuje?

Chlorchinaldin to lek do stosowania miejscowego zalecany1:

  • w zakażeniach bakteryjnych jamy ustnej i dziąseł,
  • przy pleśniawkach,
  • w zakażeniach grzybiczych jamy ustnej i gardła po leczeniu antybiotykami.

Podstawą jest leczenie przyczyny bólu gardła przy anginie i ostrej infekcji gardła, a Chlorchinaldin dodany do terapii działa właśnie przyczynowo i łagodzi ból gardła. Można go stosować razem z antybiotykiem. W trakcie antybiotykoterapii działa miejscowo przeciwbakteryjnie, ponadto jako jedyny z produktów na gardło wskazany jest w leczeniu zakażeń grzybiczych jamy ustnej i gardła po leczeniu antybiotykami1,2.

Skład Chlorchinaldin tabletki

Na szczególną uwagę zasługuje unikalny skład leku. Chlorchinaldin jako jedyny lek na gardło zawiera chlorochinaldol – substancję czynną o potrójnym działaniu2:

  • przeciwbakteryjnym,
  • przeciwgrzybicznym,
  • przeciwpierwotniakowym.

Chlorchinaldin – dostępne produkty

Producent oferuje nam dwa rodzaje tabletek Chlorchinaldin2:

Oba produkty zawierają taką samą ilość substancji czynnej – 2 mg chlorochinaldolu. Różnią się jedynie smakiem.

W jaki sposób powstaje ból gardła?

Dla lepszej skuteczności istotny jest moment włączenia leczenia. Trzeba jednak wiedzieć, jak rozwija się ból gardła. Proces ten dzieli się na kilka etapów1:

  1. Osłabienie bariery ochronnej organizmu.
  2. Przedostanie się do organizmu patogenó
  3. Rozwinięcie infekcji.
  4. Pojawienie się stanu zapalnego.
  5. Wystąpienie bólu gardł

Chlorchinaldin tabletki do ssania działają przyczynowo na szerokie spektrum bakterii i grzybów, dlatego zastosowane na odpowiednim etapie hamują rozwój infekcji gardła i jamy ustnej2.

Ból gardła – przyczyny

Chlorchinaldin działa na bakteryjne i grzybicze zapalenie gardła. Warto dowiedzieć się, jak wygląda początek infekcji w obu przypadkach i jakie objawy wtedy występują, aby wiedzieć, kiedy sięgnąć po lek.

Bakteryjne zapalenie gardła

Bakteryjne zapalenie gardła, jak sama nazwa wskazuje, wywoływane jest przez bakterie, głównie Streptococcus Pyogenes, rzadziej inne typy bakterii. Przebieg infekcji bakteryjnej jest nagły i gwałtowny. Pierwsze objawy to wysoka gorączka (powyżej 38℃) oraz ból gardła, który bardzo dokucza podczas przełykania. Później najczęściej pojawiają się objawy takie jak zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, ból głowy, niekiedy też ból brzucha, nudności i wymioty3.

Odróżnienie bakteryjnego od wirusowego zapalenia gardła zazwyczaj umożliwia brak objawów takich jak katar czy kaszel, które są typowe dla infekcji wirusowej. Poza tym przy zapaleniu gardła o wirusowym podłożu temperatura zwykle jest jedynie lekko podwyższona lub jest w normie, a ból gardła nie jest aż tak silny jak przy anginie bakteryjnej3.

Grzybicze zapalenie gardła

Do rozwoju grzybicy gardła przyczyniają się przede wszystkim drożdżaki Candida albicans, rzadziej inne odmiany grzybów. Choroba obejmuje całą jamę ustną lub współistnieje z grzybicą migdałków podniebiennych4.

Objawem grzybiczego zapalenia jamy ustnej jest białawy, zwykle niebolesny nalot występujący w obrębie błony śluzowej policzków i podniebienia, a niekiedy także kącików ust, języka i dziąseł. Jeśli grzybica zajmie gardło, dodatkowo pojawia się duży dyskomfort, wręcz ból podczas przełykania5.

Skuteczność Chlorchinaldin w tabletkach

Chlorchinaldin tabletki na gardło mają antyseptyczne działanie, ponieważ działają przyczynowo na wiele różnych bakterii i grzybów, przez co hamują rozwój stanu zapalnego, którego objawem jest silny ból gardła. Szerokie spektrum działania i potwierdzona skuteczność leku Chlorchinaldin sprawiają, że biorąc tabletki, można powiedzieć stop infekcji gardła oraz jamy ustnej1.

Chlorchinaldin – dawkowanie. Jak stosować tabletki Chlorchinaldin?

Zalecana dawka leku Chlorchinaldin to 1 tabletka co 1–2 godziny. Nie należy stosować dawki większej niż 10 tabletek do ssania na dobę. Tabletkę powinno się ssać, nie połykać ani nie rozgryzać. Leku nie należy stosować podczas posiłków2.

Chory nie powinien stosować leku przez długi okres i w dawkach większych niż zalecane. Jeśli po kilku dniach przyjmowania Chlorchinaldin tabletki objawy nie ustąpią lub się nasilą, należy udać się na wizytę do lekarza2.

Wskazówki dla pacjenta dotyczące przyjmowania leku zawiera dołączona do Chlorchinaldin ulotka, dlatego należy zapoznać się z jej treścią przed rozpoczęciem stosowania. W razie wątpliwości warto zwrócić się o radę do lekarza lub farmaceuty.

Chlorchinaldin tabletki do ssania – od ilu lat?

Nie ma ograniczeń w zakresie wieku, dlatego lek może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze przed podaniem Chlorchinaldin tabletki dla dzieci warto wcześniej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy można przyjmować Chlorchinaldin w ciąży?

Jeśli kobieta jest w ciąży lub przypuszcza, że może być, jak również wtedy, gdy planuje mieć dziecko, przed zastosowaniem leku Chlorchinaldin powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty. Chlorchinaldin tabletki do ssania zgodnie z ulotką nie powinny być stosowane w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne. Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią2.

Bibliografia:

  1. Witryna internetowa: https://www.chlorchinaldin.pl (dostęp: 2022.05.16.).
  2. Ulotka leku Chlorchinaldin VP (dostęp: 2022.05.16.).
  3. Sawiec P., Mrukowicz J., Szenborn L., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.
  4. Wacińska-Drabińska M., Gajdzik-Plutecka D., Olczak-Kowalczyk D., Grzybica jamy ustnej, diagnostyka i leczenie, Nowa Stomatologia 3/2009, s. 74-81.
  5. Lorkowska-Zawicka B., Grzybicze zapalenie jamy ustnej, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2014.
Editorial Team

Redakcja

Treści są pisane przez Redakcję serwisu na bazie wiarygodnych materiałów, zamieszczonych w sekcji Bibliografia. Od wielu lat zajmujemy się tematyką zdrowotną, szczególnie tematem infekcji jamy ustnej i gardła.