Skip to main content

Odczuwasz ból i drapanie w gardle, które w dodatku jest mocno zaczerwienione? Przyczyny takiego stanu mogą być różne, począwszy od prozaicznych, jak wysuszona śluzówka, po bardziej poważne typu wirusowe czy bakteryjne zapalenie gardła. Zapalenie gardła nie jest niczym przyjemnym, dlatego najlepiej jak najszybciej wdrożyć leczenie i uporać się z problemem.

Jak leczyć choroby gardła? Które domowe metody na czerwone gardło najlepiej się sprawdzą? Ile trwa zapalenie gardła? Odpowiadamy!

Spis treści:

Jak wygląda zapalenie gardła?

Za przykrymi dolegliwościami jak ból i zaczerwienienie najczęściej stoi zapalenie gardła. Jest to stan zapalny, który obejmuje głównie błony śluzowe gardła, ale zdarza się, że atakuje również migdałki. Objawy w dużej mierze zależą od przyczyny infekcji. Bez względu na rodzaj zakażenia występować może m.in. ból gardła przy przełykaniu i suchość w gardle, a także nadżerka przełyku, czerwone plamki na podniebieniu i opuchnięte gardło.

Bakteryjne zapalenie gardła

Infekcja bakteryjna gardła najczęściej daje takie objawy jak1:

 • wysoka gorączka,
 • nudności,
 • wymioty,
 • ból brzucha,
 • trudności w połykaniu,
 • obrzęk migdałków,
 • powiększone węzły chłonne.

Dla infekcji bakteryjnej gardła charakterystyczne jest również to, że ma ona nagły i ostry początek1.

Wirusowe zapalenie gardła

Nieco inne objawy powoduje za to infekcja wirusowa. Wskazuje na nią m.in.1:

 • drapanie i suchość w gardle,
 • ból gardła,
 • ból przy połykaniu,
 • kaszel,
 • gorączka,
 • zatkany nos,
 • katar,
 • powiększone węzły chłonne,
 • zapalenie spojówek,
 • nudności i wymioty,
 • ból głowy,
 • ból mięśni,
 • biegunka.

Grzybiczne zapalenie gardła

Jeszcze inaczej przebiega zapalenie grzybicze gardła. Charakteryzuje się występowaniem białawych nalotów w obrębie błony śluzowej policzków i podniebienia, które raczej nie są bolesne. Zmiany mogą pojawić się także w okolicy kącików ust, na dziąsłach i na języku. Występuje także kandydoza w obrębie gardła, która nierzadko obejmuje też przełyk, co powoduje duży dyskomfort podczas przełykania2.

Przyczyny czerwonego gardła – jakie mogą być?

Nie zawsze przyczyną bólu i zaczerwienienia gardła jest zapalenie bakteryjne albo wirusowe gardła. Czasem gardło po prostu jest podrażnione, a błona śluzowa uszkodzone, do czego może doprowadzić np. oddychanie przez długi czas bardzo suchym powietrzem lub odwodnienie spowodowane niedostateczną podażą wody. Podrażnienie gardła może również wywołać uciążliwy kaszel, który nie jest związany z żadną chorobą, a np. wynika z alergii. Zresztą alergia to kolejna możliwa przyczyna wystąpienia czerwonego gardła. Spowodować je mogą również choroby wieku dziecięcego takie jak różyczka, odra czy płonica, ale też inne groźne schorzenia, np. refluks żołądkowo-przełykowy, zapalenie migdałków, mononukleoza zakaźna czy zapalenie zatok.

Choroby gardła – jak leczyć?

Cel leczenia chorób gardła jest zawsze taki sam: usunąć czynnik sprawczy, zapobiec występowaniu powikłań, skrócić czas trwania infekcji i złagodzić objawy chorobowe. Różny jest za to sposób postępowania w zależności od przyczyny infekcji.

Leczenie bakteryjnego zapalenia gardła

W leczeniu pacjentów, u których potwierdzone zostało zakażenie bakteryjne, zastosowanie znajdują antybiotyki. Lekiem pierwszego wyboru najczęściej jest penicylina, która podobnie jak pozostałe antybiotyki beta-laktamowe, wykazuje właściwości bakteriobójcze. Bardzo ważne jest, by pacjent zmagający się z infekcją bakteryjną przyjmował antybiotyk zgodnie z zaleceniami lekarza, o określonych porach, gdyż zapewni to skuteczność leczenia3.

Leczenie wirusowego zapalenia gardła

Nieco inne podejście stosuje się wtedy, gdy za czerwone gardło odpowiedzialna jest infekcja wirusowa gardła. Przede wszystkim do leczenia nie można wykorzystać żadnego antybiotyku, gdyż działają one wyłącznie na bakterie. W przypadku infekcji wirusowych zaleca się przede wszystkim leczenie objawowe polegające na przyjmowaniu leków przeciwbólowych (np. paracetamolu) i przeciwzapalnych (np. ibuprofenu). Powszechnie stosuje się też leki przeciwwirusowe takie jak acyklowir i famcyklowir. Odpowiednie leki powinien dobrać lekarz3.

Domowe sposoby na czerwone gardło

Infekcja gardła pociąga za sobą różne przykre dolegliwości, które utrudniają mówienie, przełykanie, a czasem nawet normalne funkcjonowanie, dlatego by ulżyć sobie w cierpieniu, warto od razu zacząć stosować sprawdzone metody na czerwone gardło.

 • Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu. Pić powinniśmy nawet wtedy, gdy nie odczuwamy pragnienia, gdyż w ten sposób nawilżamy błonę śluzową i łagodzimy dolegliwości bólowe.
 • Zadbajmy o właściwą wilgotność w domu, stosując nawilżacz powietrza lub prosty trik z mokrym ręcznikiem na ciepłym kaloryferze. Oddychanie suchym powietrzem dodatkowo podrażnia błonę śluzową gardła i nasila przykre objawy.
 • Do walki z kaszlem wykorzystajmy domowe syropy przygotowanie na bazie cebuli czy malin lub syropy dostępne w aptece bez recepty. Pamiętajmy jednak o doborze odpowiedniego leku stosownie do rodzaju kaszlu.
 • By ułatwić odkrztuszanie i zmniejszyć katar, zastosujmy inhalacje. Do przygotowania inhalacji wykorzystać można sól fizjologiczną, ale też olejki eteryczne.

Domowe sposoby na ból gardła można stosować na początkowym etapie infekcji, jeśli jednak nie poprawią naszego stanu, a ból gardła jeszcze się nasili, to wskazana jest konsultacja lekarska.

Czy zapalenie gardła jest zaraźliwe?

Wszystko zależy tak naprawdę od tego, co stało się przyczyną rozwoju dolegliwości. Jeśli mamy do czynienia z infekcją bakteryjną lub wirusową, to niestety jest ryzyko, że osoba przebywająca w bliskim naszym otoczeniu może się od nas zarazić. Dlatego warto stosować środki ochronne i powstrzymać się od kontaktów z bliskimi na początkowym etapie zakażenia. Pamiętajmy również, że czerwone gardło nie zawsze musi oznaczać chorobę. A jeśli do dolegliwości bólowych nie doprowadziła infekcja bakteryjna gardła ani też wirusowa, to nie da się nimi zarazić.

 

Bibliografia:

 1. Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Ostre iprzewlekłe zapalenie gardła, Medycyna Praktyczna, Otolaryngologia, 2018.
 2. Lorkowska-Zawicka B., Grzybicze zapalenie jamy ustnej, Medycyna Praktyczna, Otolaryngologia, 2014.
 3. Gowin E., Horst-Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, FARMACJA WSPÓŁCZESNA 2012; 5: 83-89.
Redakcja

Redakcja

Treści są pisane przez Redakcję serwisu na bazie wiarygodnych materiałów, zamieszczonych w sekcji Bibliografia. Od wielu lat zajmujemy się tematyką zdrowotną, szczególnie tematem infekcji jamy ustnej i gardła.

Linia produktów Chlorchinaldin